-

تاریخچه وب

تاریخچه وب
(Total 2 Votes : 4 of 5)

تاریخچه پیدایش طراحی سایت

اگر چه طراحی سایت به اواخر تاریخ معاصر ما مربوط می شود اما می توان آن را به سایت زمینه ها مثل گرافیک هم ربط داد. امروزه طراحی وب در بخش های مختلف زندگی مردم نقش دارد بطوری که نمی توان اینترنت را بدون طراحی ها و شکل و شمایل های متنوع و تصاویر متحرک تصور کرد. "تیم برنرز لی" را می توان پایه گزار طراحی سایت نامید.
در سال 1989 "تیم برنرز لی" یک پروژه جهانی بر مبنای متن را ارائه داد که بعدا به عنوان World Wide Web یا گستره جهانی وب شناخته شد. بین سال های 1991 تا 1993 شبکه جهانی وب متولد شد . بطوری که صفحات ساده ای که تنها دارای متن بودند توسط یک مرورگر ساده باز می شدند. در سال 1993 "مارک اندریسن" و "اریک بینا" مرورگری با نام Mosaic را ساختند. در آن زمان مرورگر های مختلفی راه اندازی شدند اما قابلیت نمایش عکس و موزیک را نداشتند و فقط قادر بودند متن های طولانی را باز کنند. که مرورگر Mosaic این مسئله را تغییر داد. در سال 1994 سازمان W3C ایجاد شد و سعی کرد با ایجاد استاندارد سازی شرکت های مختلف را به رعایت این استاندارد ها تشویق کند تا شبکه وب بتواند بصورت یکپارچه در توسعه و تاثیر گذاری قدم بردارد. W3C تا به امروز به استاندارد سازی ادامه داده است و چیزی که امروز تحت عنوان JavaScript در طراحی سایت استفاده می شود حاصل همین استاندارد سازی ها بود. در سال 1994 "اندریسن" یک شرکت ارتباطاتی را ایجاد کرد که بعدا تحت نام NetScape شناخته شد و مرورگری هم تحت همین نام راه اندازی کرد. "نت اسکیپ" تگ های HTML خود را طراحی کرد بطوری که این تگ ها می توانستند رنگ های پس زمینه و شکل و شمایل متن ها را تغییر دهند.
حد فاصل 1996 تا 1999 جنگ مرورگر ها آغاز شد. شرکت مایکروسافت و همچنین نت اسکیپ بر سر یک مرورگر نهایی رقابت را شروع کردند. در آن زمان CSS ، جاوا اسکریپت و HTML داینامیک هم ایجاد شده بودند. رقابت مرورگر ها به نتایج مثبتی در زمینه سرعت و کارایی طراحی سایت منجر شد.
در سال 1996 شرکت مایکروسافت اولین مرورگر حرفه ای خود را عرضه کرد که می توانست از صفحات استایل CSS پشتیبانی کند. در آن زمان از تگ های HTML  جداول برای ساخت بخش های مختلف وب سایت استفاده شد. اما بعد از مدتی طراحان وب سایت دریافتند که استفاده از جداول برای ساخت وب سایت های پیچیده کاری سخت و در برخی موارد غیر ممکن است. استفاده از جداول Table ها بصورتی بود که طراح وب سایت مجبور میشد برای جلوگیری از به هم ریختگی وب سایت در بخش هایی از جداول از Space یا عکس GIF استفاده کند. 
CSS در دسامبر 1996 توسط W3C به منظور پشتیبانی از چیدمان صفحات ارائه شد.
از طرف دیگر در همان سال "فلش" که "FutureSplash" هم نامیده می شد به بازار آمد. فلش برای نخستین بار HTML و CSS و Javascript را کنار گذاشت و به سمت گرافیک و تحرک بیشتر روی آورد. اما از آنجایی که برای نمایش فلش نیاز به نصب پلاگین روی مرورگر ها بود ، طراحان سایت با ترس از محدود کردن بازدیدکنندگان سایت زیاد از آن استقبال نکردند.
در سال 1998 نت اسکیپ مرورگر جدید و کد باز خود را ارائه داد تا همه بتوانند روی توسعه آن کار کنند. اما کمی بعد مایکروسافت مرورگر جنجالی خود را با نام Internet Explorer روانه بازار کرد که هم از html 4  پشتیبانی می کرد و هم از CSS1 و برای اولین بار این مرورگر توانست فایل های PNG را هم نمایش دهد.
دیری نپایید که AOL مرورگر NetScape را خرید و عملا نت اسکیپ در مقابل مایکروسافت تسلیم شد. به این ترتیب جنگ مرورگرها هم خاتمه یافت.
از آغاز سال 2000 و قرن 21 ، وب در زندگی بسیاری از مردم نفوذ پیدا کرد بطوری که امروزه تقریبا تمامی مردم با آن سرو کار دارند. طراحی سایت هم تغییرات زیادی کرده است بطوری که هم اکنون HTML5 و CSS3 سایت های اینترنتی را از نظر ظاهری متحول کرده اند.