-

وب سایت های چند زبانه

وب سایت های چند زبانه
(Total 2 Votes : 5 of 5)

مفهوم طراحی سایت چند زبانه

مفهوم اصلی سایت های چند زبانه در قابلیت mirror یا آینه خلاصه می شود. بطوری که کاربر می تواند در هر صفحه ای از سایت هنگامی که دکمه مربوط به انتخاب زبان دیگر را کلیک  کند ، صفحه ترجمه شده معادل همان صفحه را ببیند. این قابلیت مفهوم اصلی یک سایت چند زبانه است. اما متاسانه می بینیم در برخی از سایت ها این روش زیبا و کاربر پسند رعایت نمی شود و کاربر هربار می روی تغییر زبان کلیک می کند به صفحه اصلی زبان مورد نظر بر می گردد .

تغییر چینش قالب در سایت های چند زبانه

همانطور که میدانید چینش متن در زبان هایی مثل فارسی و عربی از راست به چپ می باشد و برعکس چینش متن در زبان هایی مثل انگلیسی ، المانی ، فرانسوی و ... از چپ به راست است. همین مسئله باعث می شود در طراحی قالب سایت های چند زبانه نیاز به تغییر چیدمان قالب و بلوک های سایت نیاز باشد. مثلا در سایتی که به زبان انگلیسی است و لوگو در سمت چپ قالب قراردارد نیاز است در نسخه زبان فارسی لوگو به سمت راست منتقل شود و به همین صورت نحوه چیدمان سایر بلوک ها ( ویجت های مختلف) نیز تغییر کند.

یک اشتباه بزرگ در سایت های چند زبانه : استفاده از مترجم آنلاین و اتوماتیک

برخی از سایت های چند زبانه به جای استفاده و جایگزاری متن ترجمه شده و ویرایش شده هر صفحه ، از قابلیت استفاده اتوماتیک از نرم افزارهای آنلاین مثل گوگل ترنسلیت Google Translate بهره می گیرند. این روش به دلیل عدم گرفتن خروجی مناسب از متون ترجمه شده اصلا توصیه نمی شود. در واقع اگرچه نرم افزارهایی مثل گوگل ترنسلیت در ترجمه کلمات قوی کار می کنند اما در ترجمه متون ضعیف هستند. استفاده از ترجمه آنلاین متون می تواند اعتبار سایت شما را در نظر کاربران کم کند.

قابلیت اصلی در یک سایت چند زبانه

همانطور که پیشتر اشاره شد قابلیت mirror یکی از پیش نیازهای سایت هایی چند زبانه است. مدیر وب سایت باید بتواند براحتی ترجمه هر صفحه را در صفحه متناظر ( آینه ای) آن صفحه قرار دهد. به عنوان مثال وقتی مدیر وب سایت روی دکمه ترجمه در بخش مدیریت صفحه درباره ما کلیک می کند باید بتواند براحتی ترجمه را ذخیره کرده و سیستم بصورت اتوماتیک ترجمه صورت گرفته را بصورت mirror به کاربر نشان دهد.

یک قابلیت پیشرفته در سایت های چند زبانه

در طراحی سایت حرفه ای چند زبانه یک قابلیت پیشرفته می تواند کاربران را بر اساس کشور به زبان مورد نظر هدایت کند. به عنوان مثال کسی که از ایران وارد سایت می شود بطور اتوماتیک به زبان فارسی منتقل می شود و همینطور کسی که از آلمان وارد می شود به آلمانی یا ... این قابلیت پیشرفته پس از تحلیل ip کاربران کشور را شناسایی کرده و زبان مربوط را به وی نشان می دهد.

طراحی سایت چند زبانه

نکات مهم در طراحی سایت چند زبانه

سعی کنید منوی تغییر زبان را در بالای سایت جایی مشخص و تفکیک شده قرار دهید. کاربری که بطور ناخواسته وارد یک صفحه  به زبانی که نمی شناسد وارد شده است باید بتواند در سریعترین زمان ممکن دکمه تغییر زبان را تشخیص دهد.

هرگز نام زبان دیگر را به زبان همان صفحه ننویسید. مثلا وقتی در صفحه فارسی هستید هرگز به فارسی ننویسید " انگلیسی" بلکه از نوشتار همان زبان برای آن استفاده کنید "English"  زیرا کسی که فارسی نمی داند عبارت "انگلیسی" شما را نیز نمی تواند بخواند.

قیمت و هزینه طراحی سایت چند زبانه

هزینه طراحی سایت های چند زبانه بستگی به تغییر چینش متون و قالب دارد. اگر چینش قالب تغییر کند نیاز به تغییرات زیاد در کد نویسی قالب سایت خواهد بود. برای برآورد دقیق طراحی سایت چند زبانه ابتدا از قیمت طراحی سایت تک زبانه اطلاع حاصل کنید و تعرفه سایت های چند زبانه را در قیمت تک زبانه ضرب کنید.