-

متودهای جدید طراحی سایت و عقب ماندگی مرورگرها

متودهای جدید طراحی سایت و عقب ماندگی مرورگرها
(Total 0 Votes : 0 of 5)

از زمان پیدایش وب تا امروز سرعت پیشرفت این تکنولوژی به حدی بالا بوده که طراحان سایت همیشه با چند مشکل دست به گریبان هستند. یکی از این مشکلات تطبیق و پشتیبانی مرورگرهاست. به این معنی که با پیشرفت در هر بخش از تکنولوژی وب  مرورگرها نیاز به بروزرسانی پیدا می کنند اما همیشه بخشی از کاربران اینترنت از بروزرسانی ها غافل می شوند. در یک مثال ساده مرورگر اینترنت اکسپلورر ورژن 6 که عقب مانده ترین مرورگر موجود می باشد هنوز در برخی سیستم ها توسط کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. این مرورگر بسیاری از سایت های حرفه ای را بصورت ناقص بنمایش در می آورد. اما کاربرانی که از این مرورگر استفاده می کنند دلیل نقص سایت را نقص در طراحی آن تصور می کنند. در صورتی که این نقص به مرورگر بر می گردد و نه طراح سایت.

اما آیا براستی طراح سایت باید از چه ترفندی برای تطبیق مرورگر کاربر با تکنیک های بکار رفته در طراحی سایت بهره گیرد. با کاربری که هنوز از اینترنت اکسپلورر 6 استفاده می کند چه باید کرد.

طراحان سایت همینک از روش های مختلفی برای مواجه شدن با این مسئله استفاده می کنند. گروهی سعی می کنند تکنیک های خود را در طراحی سایت به گونه ای محدود کنند که بتوان طرح را در همه مرورگرها پشتیبانی کرد. اما برخی دیگر حاضر نمی شوند از متودهای جدید صرف نظر کنند. این بخش از طراحان وب سایت به چند دسته دیگر تقسیم می شوند. بعضی برای کاربران مرورگرهای قدیمی پیغام می دهند که چنانچه می خواهند از وب سایت مورد نظر دیدن کنند باید مرورگر خود را بروزرسانی کنند در غیر این صورت قادر به بازدید از سایت نخواهند بود. اما آیا این روش ، ترفند مناسبی برای حل مسئله است. نباید فراموش کرد همیشه تعدادی کاربر بی حوصله تر هم وجود دارد. آیا درهای وب سایت خود را به روی آنها ببندیم؟

جواب: خیر ، مهمان حبیب خداست . هر کاربر باید بتواند از وبسایت دیدن کند پس بستن وبسایت برای مرورگرهای قدیمی راه حل مناسبی نیست. اما برخی دیگر از طراحان سایت از راه حل مالتی ورژن استفاده می کنند یعنی همزمان دو ورژن قالب برای سایت طراحی می کنند یکی برای ورژن جدید مرورگرها و دیگری برای ورژن قدیمی تر. به این ترتیب همه قادر خواهند بود که به وبسایت دسترسی داشته باشند. کاربری که مرورگر بروزشده ندارد ورژن ساده تر سایت را خواهد دید. اما برای اینکه متوجه این مسئله باشد بهتر است پیغامی نیز به وی داده شود که اگر مرورگر خود را بروز کند سایت را بصورت پیشرفته تر خواهد دید.

اما سازگاری با مرورگرها تا چه حدی امکان پذیر است. برای مواردی که مرورگرها چند دسته می شوند چه باید کرد. چند قالب طراحی کنیم؟ مثلا برای تکنیک های جدیدی که فقط در مرورگرهای خاص و یا با تنظیمات و افزونه های خاص پشتیبانی می شوند باید چه تدبیری اندیشید؟

در مطالب آینده به مسئله تطبیق با مرورگر کاربران بیشتر خواهیم پرداخت و موارد دیگری را در این مورد برخواهیم شمارد.